Pompy ciepła są ekologicznymi urządzeniami, które pobierają energię cieplną z otaczającej przyrody i przemieszczają ją do systemu grzewczego budynku, przy jednoczesnym „przetworzeniu” jej na wyższy poziom energetyczny. Oznacza to, że energia cieplna przyrody pobierana jest przy niskiej temperaturze nośnika np. gruntu, powietrza itp., przekazywana jest do systemu grzewczego w odpowiedniej temperaturze tworząc komfort cieplny budynku.
Obraz: Buderus
Pompy ciepła typu powietrze-woda korzystają z energii skumulowanej w powietrzu, które stanowi tzw. dolne źródło. Wentylator przetłacza powietrze przez parownik, w którym część energii cieplnej przejmowana jest i przekazywana do systemu grzewczego budynku i podgrzewania ciepłej wody.
Pompy ciepła typu glikol-woda pozyskują energię cieplną z gruntu poprzez instalację dolnego źródła ciepła, które wykonuje się ją na dwa sposoby: jako poziomy lub pionowy wymiennik gruntowy. Od głębokości 15 m gleba ma stałą temperaturę 10°C i doskonale nadaje się do wykonania odwiertu pod sondę (pionowy kolektor gruntowy).