Kamila logo

Przydomowe elektrownie wiatrowe

TURBINYPrzydomowe elektrownie wiatrowe

W ostatnich latach na popularności zyskały odnawialne źródła energii. Głównie to instalacje fotowoltaiczne oraz kolektory solarne są wybierane do pozyskania energii w gospodarstwach domowych (i nie tylko). Równie efektywnie można pozyskiwać zieloną energię z wiatru. Nie musi być to alternatywą a rozwiązaniem dodatkowym, które stosować można równolegle z instalacją solarną, co daje możliwość zapewnienia sobie dwóch niezależnych źródeł prądu.

Przydomowa elektrownia wiatrowa, to zespół połączonych ze sobą urządzeń, które służą do wytwarzania, jak i również do magazynowania energii elektrycznej. Energia ta wykorzystywana jest na potrzeby gospodarstwa domowego, a nadwyżki eksportowane do sieci z opcją sprzedaży – rozliczenia w ramach netbilingu.

Należy mieć świadomość, iż zamontowanie na dachu lub na terenie posesji niewielkiej turbiny wiatrowej jest dużo prostsze pod względem formalnym od zbudowania dużej farmy wiatrowej. W praktyce jeśli turbiny zamontowane są na konstrukcji nośnej budynku, do ich montażu nie są wymagane żadne dodatkowe zezwolenia. Również sama produkcja energii elektrycznej na własny użytek nie wymaga żadnych dodatkowych działań prawnych, z zachowaniem zgłoszenia do OSD jak w przypadku PV. Także maszty, na których zamontowane są wiatraki, nie wymagają żadnych zezwoleń, o ile ich wysokość nie przekracza wysokości domu o więcej niż 3 metry. Opisane zasady dotyczą elektrowni wiatrowych o sumarycznej mocy do 50 kW – mikroinstalacja OZE.

Najsłabsze z instalacji wiatrowych mają moc na poziomie 500 W i stanowią one dodatkowe źródło prądu do zasilania takich urządzeń jak brama wjazdowa na posesję. Instalacje o mocy 1000 W mogą wspierać oświetlenie domu lub podgrzewanie wody. Kolejnymi instalacjami, które można nabyć na rynku są elektrownie wiatrowe o mocy 2kW. Taka moc może zaspokoić potrzeby domku letniskowego. Instalacja o mocy 3kW zasili mniejszy sprzęt AGD, jest w stanie oświetlić dom oraz podgrzać wodę. Instalacja o mocy 5kW dodatkowo zasili instalację centralnego ogrzewania. Elektrownia wiatrowa o mocy 10kW zasili małe gospodarstwo rolne, a moc 20kW zasili niewielką firmę. Instalacje wiatrowe o mocy 50kW stosowane są najczęściej do wytwarzania energii na sprzedaż.

Inwestycja w przydomowe elektrownie wiatrowe jest opłacalna w zależności od położenia geograficznego, które sprzyja warunkom wiatrowym. W Polsce istnieją szacunki, iż 1/3 powierzchni kraju, to warunki sprzyjające energetyce wiatrowej. Najlepsze warunki są na północy kraju oraz w środkowych częściach Polski. Zdecydowanie mniej korzystne warunki panują na Mazurach, a także na Górnym i Dolnym Śląsku.

Jeśli zainteresowani są Państwo taką formą pozyskania energii dla Waszego domu, zapraszamy do kontaktu! Nasi eksperci doradzą Państwu i pomogą w wyborze instalacji.


Termomedia.pl tel. 690 42 68 68, e-mail: info@termomedia.pl

Dostarczamy na terenie całego kraju, montujemy w regionie Kołobrzeg, Koszalin, Białogard, Gryfice