Czyszczenie instalacji centralnego ogrzewania
Wszelkie zanieczyszczenia w instalacji c. o., to skutek procesu korodowania, a także osadzania się kamienia z wody. Drobinki te mogą być typu magnetycznego (w sytuacji, gdy dochodzi do korodowania metalu), a także niemagnetycznego (gdy osadza się np. piasek).
Twardość wody stanowi o stopniu zanieczyszczenia – twardsza woda o dużej zawartości związków wapnia, magnezu i soli powoduje osadzanie się kamienia kotłowego, który z upływem czasu nawarstwia się. Węglany wytrącają się przy wysokiej temperaturze i wysokim pH wody, a korozja spowodowana jest niskim pH i obecnością w instalacji powietrza. Pozostałości po pracach instalacyjnych również mogą zanieczyszczać cały system (głownie śa to smary, pakuły, taśmy ceramiczne, pyły czy pasty izolacyjne). Wszystkie te czynniki powodują zanieczyszczenia, które zalegają w postaci szlamu ograniczającego przepływ wody oraz jest przyczyną wzmożonej korozji poosadowej.
Zanieczyszczenia powodują, ze nasza instalacja jest mniej wydajna, ponieważ osady są swego rodzaju izolacją, która wydłuża czas nagrzewania oraz pobór energii. Przez zanieczyszczenia jesteśmy również narażeni na rozwinięcie się w instalacji flory bakteryjnej, która zagraża naszemu zdrowiu.
Niestety osady te można praktycznie usunąć tylko przy pomocy specjalistycznych sprzętów i środków.
Kiedy wiemy, że instalacja jest zanieczyszczona?
W zasadzie każda instalacja, która funkcjonuje przez parę lat wymaga czyszczenia. Warto to zrobić również profilaktycznie bez czekania na objawy, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia całego systemu.
Pomarańczowym światłem, które świadczy o zanieczyszczonej instalacji są następujące objawy:
- zmiana w kolorze wody;
- pozatykane filtry;
- zimne kaloryfery, zwłaszcza w dolnej ich części;
- odgłosy (trzaski) w instalacji;
- zapowietrzony układ;
- blokada na przepływach w zaworach, wymiennikach ciepła i pompach;
- wzrost zużycia energii w porównaniu do lat ubiegłych
Na czym polega czyszczenie instalacji?
Czyszczenie instalacji w standardowym domu można wykonać praktycznie w ciągu jednego dnia, w przypadku, gdy system dotyczy większych budynków może potrwać to troszkę dłużej. Podstawowym działanie w tym procesie jest płukanie instalacji czystą wodą, a następnie za pomocą odpowiednich środków rozpuszcza się wszelkie zanieczyszczenia i kamień, a następnie po raz kolejny system jest płukany wodą. W ostatnim etapie używa się inhibitora korozji w celu ochrony instalacji przed korozją, osadzaniem się kamienia, oraz w celu przeciwdziałania skażeniu mikrobiologicznemu. Po tych zabiegach instalacja jest powtórnie napełnianiana wodą i odpowietrzana.
Najważniejsze korzyści czyszczenia instalacji:
- niższe koszty ogrzewania;
- dłuższa żywotność systemu grzewczego;
- większa sprawność odbiorników ciepła;
- większa wydajność instalacji c. o.;
- mniejsze ryzyko awarii systemu;
- ochrona przed ponownym powstaniem zanieczyszczeń, dzięki zastosowaniu inhibitorowi korozji.
Inhibitor korozji – co to takiego?
Inhibitory korozji, są to substancje, które są w stanie zahamować lub przynajmniej spowolnić proces korodowania metali takich, jak stal, czy też aluminium. Dzieje się tak poprzez ograniczenie reakcji chemicznej pomiędzy metalem a otoczeniem. Inhibitory chronią przed rdzewieniem, osadzaniem się szlamu, kamienia i zanieczyszczeń biologicznych.
Czyszczenie instalacji – czy postawić na czyszczenia profesjonalne?
Naturalnie można samemu przeprowadzić ten proces, jednak istnieje ryzyko uszkodzenia elementów instalacji. Warto jest zaufać profesjonalnej firmie, która ma w tym zakresie doświadczenie i zapewni nam skuteczność czyszczenia i bezpieczeństwo. Proces wymaga specjalistycznej wiedzy, odpowiednich narzędzi i środków, a profesjonalista będzie tym wszystkim dysponował. Ważne są również środki, które będą wykorzystane do czyszczenia oraz konserwacji instalacji, które będą mieli w posiadaniu specjaliści zajmujący się tym na co dzień.
Jaki jest koszt czyszczenia instalacji c. o.?
Niestety nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ koszty tego procesu zależą od wielu czynników, a wśród nich od:
- rozmiaru i rodzaju instalacji;
- stopnia zanieczyszczenia;
- metody czyszczenia;
- wykorzystania narzędzi i urządzeń, a także środków czyszczących(stopień zanieczyszczenia);
- koszt pracy specjalisty (im bardziej zanieczyszczona instalacja, tym więcej roboczogodzin).
Nasza firma profesjonalnie zajmie się czyszczeniem Państwa instalacji, aby uzyskać szczegółowe informacje, zapraszamy do kontaktu!