DYREKTYWA EPBD - dyrektywa budynkowa, to jedna z unijnych dyrektyw pakietu “Fot for 55” wzmacniający pozycje pomp ciepła i technologii OZE w Unii Europejskiej, pomyślany jako instrument ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz likwidacji ubóstwa energetycznego. EPBD jest powszechnie znana jako ordynans dotyczący efektywności energetycznej.
EPBD (Energy Performance of Buildings Directive), to polityka, która za kluczowe rozwiązanie w uzyskaniu wyższej efektywności cieplnej przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii bierze pompy ciepła.
Nad dokumentem dotyczącym charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) prace toczą się już od roku 2021 roku.,
a najważniejsze jej etapy, to:
- 15 grudzie 2021r. – Komisja Europejska przedstawia propozycje zmian w dyrektywie EPBD, które mają na celu podwyższenie ambicji samego projektu i dostosowanie do tego poziomu regulacji. Zaznaczono również pilną potrzebę podejmowania działań na rzecz klimatu i społeczeństwa.
- 18 maja 2022r. w planach związanych z REPowerEU zaakcentowano potrzebę podejścia w zakresie kompleksowym do zasobów budynków w całej Unii Europejskiej, w celu zmniejszenia zależności danego regionu od importowanych źródeł energii. Nacisk położono również na konieczności przyśpieszenia tempa instalacji pomp indywidualny7ch, za cel postawiono osiągnięcie łącznej liczny 10 milionów zainstalowanych pomp ciepła w ciągu 5 lat.
- 7 grudnia 2023r. Osiągnięto tymczasowe porozumienie wśród współprawodawcami w sprawie rewizji dyrektywy EPBD
- 12 marca 2024r. W Parlamencie Europejskim przyjęto nową dyrektywę EPBD.
- 12 kwietnia 2024r. Rada Unii Europejskiej przyjęła formalnie dyrektywę EPBD.
Według wprowadzonych zmian oznacza to:
- zgodnie ze standardem ZEB do roku 2030 wszystkie nowe budynki muszą być bezemisyjne, natomiast do roku 2050 będzie to obejmowało wszystkie budynki
- strategie długoterminowe krajów Unii Europejskiej powinny zawierać plany całkowitej eliminacji paliw kopalnianych w systemach termotechniki, łącznie ze stopniowym wycofywaniem wszystkich samodzielnych kotłów na paliwa kopalniane do roku 2040
- od 2025 roku kraje nie powinny zachęcać przez dotowanie do instalacji samodzielnych kotłów na paliwa kopalniane
- nakaz ustalenia norm minimalnych dotyczących efektywności energetycznych dla budynków, koncentrując się w pierwszej kolejności na tych o najgorszych parametrach
- zdefiniowanie budynków o zerowej emisyjności, jako tych, które zużywają minimalną ilość energii przy jednoczesnej minimalnej emisji gazów cieplarnianych oraz braku emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnianych.
Zastosowanie pomp ciepła do elektryfikacji systemów grzewczych w budynkach jest jednym z prezentowanych rozwiązań, które mogą znacząco przyczynić się do osiągnięcia tych celów, zgodnie z unijną strategią integracji sektora energetycznego z lipca 2020 roku.
Zmiany wprowadzone w dyrektywie EPBD, wraz z ramami pomocy publicznej Unii Europejskiej i ustawą Net Zero Industry Act, mocny nacisk kładą na zaznaczenie strategicznej roli pomp ciepła, a także otwierają nowe perspektywy dla ich rozwoju i wdrażania. Pompy ciepła nie tylko stają się technologicznym wyborem dla przyszłości, ale także kluczowym elementem strategii UE w dążeniu do neutralności klimatycznej w sektorze budownictwa do 2050 roku.
Nasza firma już dzisiaj może zająć się świadectwem energetycznym dla Państwa domu! Zapraszamy do kontaktu!